Terminologia – szkieletowe domy drewniane
Powierzchnia zabudowy- rozumiemy przez to powierzchnię terenu zajętą przez budynek w stanie wykończonym. Powierzchnia zabudowy jest wyznaczona przez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do powierzchni zabudowy nie wliczyliśmy tarasów, wiat, daszków, schodów.
Powierzchnia całkowita- jest to suma wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych, w tym również poddasza, kondygnacji technicznych i magazynowych. Mierzy się ją na poziomie posadzki po obrysie zewnętrzym budynku (łącznie z grubością ścian) z uwzględnieniem tynków i okładzin. Powierzchnia całkowita kondygnacji składa się z powierzchni kondygnacji netto i powierzchni zajętej przez konstrukcję.
Powierzchnia netto- powierzchnię netto mierzy się na poziomie podłogi w świetle wykończonych przegród pionowych (tzw. w świetle tynków i cokołów). Nie przewidujemy tu żadnej redukcji wielkości pomieszczeń o zmiennej wysokości, co oznacza, że powierzchnia każdego pomieszczenia będzie odpowiadała powierzchni jego podłogi. Czyli powierzchnia netto to powierzchnia liczona po podłodze wszystkich pomieszczeń w domu bez względu na wysokość między podłogą a sufitem.
Stan surowy otwarty- wlicza się w to fundament (z ociepleniem, izolacją przeciwwodną i posadzką betonową), konstrukcję drewnianą (ściany zewnętrzne i działowe, strop, więźba dachowa), tarasy, schody zewnętrzne z balustradami, kominy oraz folia paroprzepuszczalna na zewnątrz ścian zewnętrznych i więźby dachowej.
Stan surowy zamknięty- stan surowy otwarty + pokrycie dachu, obróbka blacharska dachu wraz z rynnami i rurami spustowymi, elewacja zewnętrzna z malowaniem, okna oraz drzwi zewnętrzne.
Stan deweloperski- stan surowy zamknięty + ocieplenie wełną mineralną (dach, ściany zewnętrzne i wewnętrzne), izolacja akustyczna stropu, wykończenie stropu w desce lub płycie gipsowo- kartonowej, folie paroizolacyjne, schody wewnętrzne z balustradami, instalacje wod.-kan., elektryczne, gazowe, c.o. oraz okładzina ścian wewnętrznych (płyta gipsowo- kartonowa pomalowana na biało, drewno lub panele mdf).
Stan "pod klucz"- stan deweloperski + okładziny podłogowe (parkiety, panele, wykładziny, glazura, terakota), wykończenie łazienek i kuchni (armatura sanitarna, glazura, terakota), drzwi wewnętrzne, parapety okienne, lampy, gniazdka elektryczne, kontakty itd. -wszystko to wcześniej wybrane przez Inwestora. Czyli stan "pod klucz" to całkowicie wykończony dom gotowy do wprowadzenia się Inwestora.
---
Domy szkieletowe należą do głównej oferty przedsiębiorstwa Ligar. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się domy mieszkalne drewniane, które są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska a przede wszystkim zdrowsze dla swoich mieszkańców. Ofertę dopełniają sezonowe domki rekreacyjne drewniane.