1 metr ile to centymetrów, Prosty sposób na obliczenie!

1 metr

Z określeniem długości i odległości spotykamy się niemal codziennie, wykonując swoje obowiązki. Zakupy, prowadzenie samochodu, podróż do szkoły czy pracy, a nawet gotowanie czy pieczenie, wymaga od nas podstawowej wiedzy na temat miary. Już we wczesnym wieku, dzieci poznają czym są milimetry, centymetry, decymetry, metry i kilometry, które z pewnością nie raz przydadzą się im w dorosłym życiu. Niestety, nie zawsze wartość podana jest w interesującej nas jednostce, dlatego rozwiązaniem jest umiejętność zamieniania danej jednostki miary na inną. Czy istnieje sprawdzony sposób na zamianę jednostki oraz jak to zrobić? O to najlepszy i najprostszy sposób zamiany metrów na centymetry! 

1 metr ile to centymetrów? Jak zamienić metry na centymetry?

Metr jest najczęściej wykorzystywaną jednostką miary, za pomocą której, z łatwością można określić odległość pomiędzy danymi punktami, wzrost czy kupić liczne przedmioty.  Niestety, nie w każdym przypadku istnieje możliwość podania miary w metrach. Jak sobie z tym poradzić? Jak zamienić 1 metr na centymetry? O to dwa proste sposoby dzięki którym, z łatwością poradzi sobie każdy! Wystarczy zapamiętać jedną wartość oraz proste równanie, które ułatwi zamianę metrów na centymetry.

Pierwszym sposobem na zmianę jednostki miary, jest wyuczenie się ile cm mieści się w m. Liczba ta jest stała i bardzo prosta do zapamiętania. 1 metr to 100 cm! Co jednak w przypadku, gdy liczba jest zdecydowanie większa? Jak sprawnie policzyć to bez użycia kalkulatora? Rozwiązanie, jest mnożenie lub dzielenie.

Proste równanie, które powinien znać każdy! Sprawdź, jak szybko zamienić metry na centymetry.

Biorąc pod uwagę zdobyte wcześniej informacje, każdy z łatwością poradzi sobie ze zamianą metra na centymetry. Wystarczy proste równanie matematyczne, w dodatku bez konieczności korzystania kalkulatora. 1 metr to 100 cm co za tym idzie, konieczne jest pomnożenie konkretnej liczby przez liczbę 100.  Aby uzyskać wynik, należy albo dodać dwa 0 na końcu pełnej liczby, albo wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę odnośnie mnożenia po przecinku. O co chodzi dokładnie? Jak wygląda to w praktyce wygląda mnożenie po przecinku? o to proste przykłady:

2 m to 200 cm,

2,5 m  to 250 cm,

36,5 m to 36500 cm .

Jak to obliczyć? W przypadku mnożenia liczby z przecinkiem, stosujemy metodę dodania 2 pozycji za przecinkiem, gdyż mnożymy liczbę przez 100. W przypadku liczby 2,5 m pierw przesuwamy przecinek o jedną pozycję, a następnie dodajemy 0. Dlaczego? Dlatego że liczba sto ma 2 pozycje. Trzymając się tej zasady, z łatwością można obliczyć każdą wartość, zamieniając metry na centymetry.

Jak zamienić centymetry na metry wiedząc, że 1 m to 100 cm?

Wiedząc że 1 metr to 100 centymetrów, można wykonać szereg różnych zadań, mających na celu zmianę jednostki miary. W przypadku zamiany metrów na centymetrów, należy wartość pomnożyć o 100, lub zmienić miejsce po przecinku. A jak wygląda to w przypadku zamiany centymetrów na metry? Jaka jest różnica w działaniu?

Aby zamienić cm na metry wystarczy podzielić liczbę przez 100, lub przesunąć przecinek w lewą stronę. O to proste przykłady, jak wykonać to działanie prawidłowo:

200 cm to 2 m,

450 cm to 4,5 m,

4500 cm to 45 m.

Pamiętając o tym, że różnica pomiędzy metrem a centymetrem wynosi 100, każdy z łatwością wykona dowolną zamianę jednostki, bez konieczności użycia kalkulatora, czy specjalnych stron i narzędzi. Dzięki tej wiedzy, wykonywanie codziennych obowiązków takich jak zakupy, już nigdy nie będzie trudne oraz stresujące.