Jak uszczelnić drzwi? Najskuteczniejsze sposoby izolacji drzwi wejściowych

Oczywiste jest to, że uszczelnienie drzwi w okresie zimowym przynosi wiele korzyści. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak uszczelnić drzwi, po to, aby móc cieszyć się niższymi rachunkami i ciepłem w domu.

Jak uszczelnić drzwi samodzielnie?

Na wstępie należy nadmienić, że uszczelnienie drzwi jest możliwe dzięki różnym mniej lub bardziej skutecznym metodom. Najważniejsze jest to, żeby sprawdzić stan drzwi przed rozpoczęciem kroków mających na celu zwiększenie izolacji. Na czym polega sprawdzenie stanu drzwi? Jest to przede wszystkim sprawdzenie wszelkich miejsc, przez które może przelatywać zimne powietrze. Sprawne oko na pewno dostrzeże szczeliny, przez które zimno dostaje się do środka mieszkania lub domu. Co ważne, zimno może przedostawać się również dlatego, że przestrzenie między drzwiami oraz framugą są zbyt duże. Może to być spowodowane tym, że stan uszczelki uległ pogorszeniu.

Wymiana uszczelki, czyli jak uszczelnić drzwi?

Najczęściej jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wymiana uszczelek. Jeśli są one zniszczone lub zużyte, należy kupić nowe uszczelki. Gdzie je można kupić? Tego typu produkty dostępne są w sklepach budowlanych. Leniwsze osoby mogą zamówić uszczelki przez internet. Na fakt zasługuje to, że uszczelki są bardzo łatwe do zamontowania, dzięki czemu nie poniesie się dodatkowego kosztu związanego z opłaceniem montażu. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości taśm uszczelniających możliwe będzie skuteczne zaizolowanie przestrzeni wokół skrzydeł drzwi.

Zabezpieczenie progów – jak uszczelnić drzwi?

W przypadku gdy drzwi są starsze, możliwe jest to, że głównym problemem są progi. Progi, zwane również listwami progowymi po zamontowaniu przyczyniają się do poprawy szczelności drzwi. Osoby, które zdecydowały się na montaż listew, lub dodatkowych progów drzwiowych, chwalą sobie to rozwiązanie, ponieważ pozytywnie wpływa na zachowanie odpowiedniej temperatury w okolicy drzwi wejściowych. Instalując progi oraz uszczelniając drzwi przy pomocy uszczelek samoprzylepnych, możliwe będzie skuteczne zatrzymanie zimnego powietrza.

Zaawansowany problem ze szczelnością – jak sobie poradzić?

Na uwagę zasługuje fakt, iż w przypadku większych szczelin, ciężko będzie im zapobiec za pomocą uszczelek, nawet tych o większych rozmiarach. W przypadku, gdy izolacja taśmą nie jest możliwa, warto zdecydować się na zakup pianki montażowej. Aplikując piankę montażową w odpowiednim miejscu, możliwe jest dokładne uszczelnienie nawet mocno zniszczonych drzwi. Przed rozpoczęciem pracy z pianką montażową, należy zapoznać się ze stanem zawiasów, ponieważ możliwe jest, że to one są problemem. Zawiasy powinny być odpowiednio dokręcone. Poprawi to szczelność drzwi.

Czy warto uszczelniać drzwi?

Jak wiadomo, uszczelnienie drzwi przynosi wiele korzyści spośród, których najważniejsze jest to, że oszczędza się więcej energii. Jest to bardzo ważny fakt, w czasach, w których ceny energii są bardzo wysokie. Uszczelniając drzwi, można obniżyć rachunki za prąd lub gaz. Stabilna temperatura jest również ważna dla tzw. komfortu termicznego. Przebywając w ciepłych pomieszczeniach, możemy czuć się lepiej.

Uszczelnienie drzwi – korzyści nie tylko zimą

Drzwi powinny być szczelne nie tylko w okresie zimowym. Jako iż, skrzydło drzwiowe jest bardzo ważną ochroną nie tylko przed zimnem, warto podjąć wszelkie kroki, aby drzwi nie miały szczelin. Przez szczeliny w drzwiach lub w konstrukcji wokół nich mogą przedostawać się pyły, lub wilgoć. Zabezpieczając odpowiednio drzwi, tworzy się również skuteczną ochronę przed mniej lub bardziej groźnymi insektami.