Róże to naprawdę piękne rośliny, które mają niezwykły urok. Do tego nie na darmo mówi się, że jest to niezwykła króla kwiatów, która dostępna jest w wielu kolorach. Mając ją w swoim ogrodzie, należy z nią w odpowiedni sposób postępować. Tylko w ten sposób można zyskać pewność, że będzie można jej pięknem długo się cieszyć. Jak powinno odbywać się przesadzanie róż?
Przesadzanie róż – tak czy nie?
Oczywiście, że można przesadzać róże. Czasem jest to konieczne z tego względu, że ziemia, gdzie na ogół znajduje się jej miejsce, będzie zajmowana przez co innego. Należy więc pamiętać, że róże przesadza się po okresie ich wegetacji. Jeżeli ktoś chce to zrobić, to musi pamiętać o tym, aby tego dokonać do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków. Dzięki temu zyskuje się pewność, że róża będzie w stanie się ukorzenić i przetrwa zimę. Co jeszcze należy wiedzieć na temat przesadzania róż?
Przesadzanie róż – podstawowe zasady
Róże mają skomplikowany system korzeniowy. W szczególności, jeżeli mowa jest o tych różach, które już od wielu lat rosną w ziemi. To dlatego z uwagą należy podejść do ich przesadzania. Jeżeli ktoś będzie zabierał się za ich wykopanie, musi pamiętać o tym, aby nie robić tego zbyt blisko samego krzaka, ponieważ w ten sposób można uszkodzić korzenie.
Róże, które przesadzone są na jesień, mają szansę na to, aby szybciej się zregenerować. Zdecydowana większość z nich na wiosnę obradza pięknymi kwiatami. Jeżeli ktoś w okresie wiosennym zdecyduje się na to, aby róże przesadzić, może liczyć się z tym, że kwiaty nie pojawią się na krzaku. Lepiej więc wstrzymać się do okresu jesiennego.
O co należy zadbać?
Podczas przesadzania róż, należy pamiętać o tym, aby wcześniej obejrzeć korzenie. To fakt, że krzak może mieć rozbudowany system. Jednak może się okazać, że niektóre korzenie należy obciąć, ponieważ są stare, a na dodatek mogą być chore. W tym celu przyda się porządny sekator. Nie należy łamać korzeni. Lepiej je obciąć, a na koniec powstałe „rany” zabezpieczyć fungicydem.
Skoro już mowa o przycinaniu, to w ten sam sposób należy podejść do tego, co znajduje się nad ziemią. Trzeba pozbyć się wszystkich liści, a na dodatek pędy przyciąć na wysokość 2/3 długości. Będzie ona mniejsza, ale dzięki temu jej pędy odrosną z większą mocą. Do tego kwiaty będą bardziej urodziwe. Gdyby ktoś nie przycinał korzeni, mógłby zapomnieć o obcięciu tego, co znajduje się nad ziemią. Jednak w zdecydowanej większości przypadków tak się robi. Dzięki temu, że pędy nadziemne zostaną przycięte, korzenie będą miały w sobie odpowiednią moc, aby je odżywić na wiosnę.
Gdzie posadzić róże?
Nie można zapomnieć o tym, aby róże przesadzić do miejsca, gdzie ma się do czynienia z dużą ilością słońca. Do musi to być miejsce w miarę przewiewne. Liczy się również to, aby gleba była żyzna i przepuszczalna. Ważne jest to, aby róże w nowe miejsce przenieść z jak największą ilością ziemi, która otaczała korzenie. W ten sposób uda się zachować jej poprzednie środowisko i krzak nie będzie miał problemów z regeneracją. Kopiąc dołek, warto wykopać dwa razy większą dziurę, niż jest bryła korzeniowa.
Po wsadzeniu róży do ziemi, jej zakopaniu, należy pamiętać o tym, aby ją intensywnie podlać. Należy pamiętać o tym, że każdy krzak potrzebuje osłony w postaci torfu lub kory sosnowej. W ten sposób będzie można być pewnym tego, że korzenie nie zmarzną w trakcie okresu zimowego. Wiosną różna odrodzi się na nowo i będzie można cieszyć się jej pięknem przez naprawdę długi okres. Oby kwiatów miała jak najwięcej.